National Dance Awards Logo, copyright NDA

The Critics Circle

The 11th Annual National Dance Awards

Finalists of National Dance Awards 2010 Announced

Press Release

Published: 05/11/2010

The Critics’ Circle National Dance Awards 2010 celebrate the vigour and variety of Britain’s thriving dance culture. They are the only professional awards in the UK dedicated to dance and are presented by the Dance Section of the Critics’ Circle, which brings together more than 50 dance writers. The National Dance Awards were established by the Critics’ Circle in 2000 to highlight the astonishing range of dance on offer in the UK.


Twitter Follow logo    Follow the National Dance Awards on Twitter:
    www.twitter.com/NatDanceAwards

 

SHORTLISTED NOMINATIONS

DANCING TIMES AWARD FOR BEST MALE DANCER 

Steven McRae (Royal Ballet)
Sergei Polunin (Royal Ballet)
Ivan Vasiliev (Bolshoi Ballet)


BEST FEMALE DANCER

Alina Cojocaru (Royal Ballet)
Marianella Nuñez (Royal Ballet)
Natalia Osipova (Bolshoi Ballet)


BEST CLASSICAL CHOREOGRAPY

Kim Brandstrup (For 'Goldberg' in The Linbury Studio Theatre)
Mikhail Messerer (For His Production Of Vakhtang Chabukiani's 'Laurencia' by The Mikhailovsky Ballet at the London Coliseum)
Liam Scarlett (For 'Asphodel Meadows' by The Royal Ballet)

 

BEST MODERN CHOREOGRAPHY

Sidi Larbi Cherkaoui (For 'Babel' And 'Faun' in The Spirit Of Diaghilev Programme)
Michael Keegan-Dolan (For 'The Rite Of Spring' At English National Opera)
Russell Maliphant (For 'Afterlight' In The Spirit Of Diaghilev Programme)

 

BEST FOREIGN DANCE COMPANY

The Bolshoi Ballet
Danza Contemporanea De Cuba
Mark Morris Dance Group

 

OUTSTANDING FEMALE PERFORMANCE (CLASSICAL)

Crystal Costa (English National Ballet)
Martha Leebolt (Northern Ballet)
Akane Takada (Royal Ballet)

 

OUTSTANDING MALE PERFORMANCE (CLASSICAL)

Iain Mackay (Birmingham Royal Ballet)
Vadim Muntagirov (English National Ballet)
Thomas Whitehead (Royal Ballet)


OUTSTANDING FEMALE PERFORMANCE (MODERN)

Eulalia Ayguade Farro (Akram Khan Company/Hofesh Shechter Company)
Yoshie Sunahata (Akram Khan Company)
Pieter Symonds (Rambert Dance Company)


OUTSTANDING MALE PERFORMANCE (MODERN)

Tommy Franzén (Freelance – 'Goldberg' & 'Blaze')
Daniel Proietto (Russell Maliphant Company)
Nuño Silva (Freelance – Aarthur Pita 'God's Garden')


OUTSTANDING COMPANY

Rambert Dance Company
Scottish Ballet
Zoonation

 

To read about past Awards please visit:
www.nationaldanceawards.com

CONTACT

Enquiries about the Critics' Circle should be made to the Hon Gen Sec Rick Jones by email criticscircleallsections@gmail.com or telephone 020 8698 2460.