The Dance Section of the Critics’ Circle is pleased to announce the short-listed nominations for the two Film categories in the National Dance Awards (#NDA24).

The nominations have been selected by two panels of judges comprising dance critics, from a long list of entries put forward by the sector.

The Critics’ Circle is honoured to have sponsorship for these awards by Marquee TV and Ballet Nights.

The nominees are:
BEST DANCE FILM (Sponsored by Marquee TV)
Air de Temps – a film by Alesandra Seutin and Ben Williams

Inside the Blind Iris – a film by Botis Seva and Douglas Bernardt

KIN – A film by Dan Löwenstein & Kenneth Tindall

Sea of Troubles – a film by Yorke Dance Project

BEST SHORT DANCE FILM (Sponsored by Ballet Nights)
AUTOCORRECT – a film by Jonzi D and collaborators

By the Sea – a film by Edd Arnold and Ben Williams

Dom Pérignon x Lady Gaga: The labor of creation (Director’s Cut) – A film by Sidi Larbi Cherkaoui and Woodkid

WHOEVER YOU ARE – a film by Javier De Frutos


The winners will be announced at a live lunchtime ceremony to be held at The Coronet Theatre on Monday, 3rd June. The Critics’ Circle is grateful to Anda Winters and the team at Coronet Theatre for their unstinting support.

The National Dance Awards have been organised by the Dance Section of the Critics’ Circle in each year of this Millennium to celebrate the vigour and variety of Britain’s thriving dance culture. They are presented by the Dance Section of the Critics’ Circle, which brings together over 60 dance writers and critics. They are the only awards given by the body of professional dance critics in the UK.

The nominations for the other awards were announced in April.

The National Dance Awards will be sponsored this year by Marquee TV, Harlequin Floors, Stef Stefanou, International Arts and Cultural Projects Ltd, Tendu, Level Law, the Ballet Association, London Ballet Circle, The L&M Trust, Lee McLernon, Danza & Danza International, Celeste Fenichel, Ballet Nights, Fern Potter and the Critics’ Circle.

The Awards Committee wishes to express grateful thanks to our sponsors, without whom the event would not be possible.

The judging panels for the two film awards were:

Best Dance Film: Sarah Crompton, Donald Hutera, Amanda Jennings, Vera Liber, Bruce Marriott, Robert Penman, Joy Sable, Keith Watson, Graham Watts and Lyndsey Winship

Best Short Dance Film: Debra Craine, Rachel Elderkin, Maggie Foyer, Lynette Halewood, Donald Hutera, Amanda Jennings, Jo Leask, Vera Liber, Bruce Marriott, Emily May, David Mead, Fatima Nollen, Allen Robertson, Graham Watts and Deborah Weiss.

To discuss opportunities to sponsor the National Dance Awards contact the Chairman, Graham Watts on graham@g-watts.com or +44 (0) 7710 057252.


For further information contact:

Graham Watts – Chairman – +44 (0) 7710 057252 – graham@g-watts.com;
Fabiana Jaramillo – Executive Secretary – uknationaldanceawards@gmail.com
Deborah Weiss – Secretary – dnightingaleweiss@gmail.com

Note: The National Dance Awards Committee is: Debra Craine (Deputy Chair), Sarah Crompton, Maggie Foyer, Lynette Halewood, Donald Hutera, Josephine Leask, Bruce Marriott, Emily May, David Mead, Graham Watts OBE (Chair), Deborah Weiss (Secretary) and Lyndsey Winship

twitter: @NatDanceAwards
Instagram: @national_dance_awards
Facebook: National Dance Awards